Premjeras: žmonių su negalia integracija į visuomenę turi tapti prioritetu

Premjeras: žmonių su negalia integracija į visuomenę turi tapti prioritetu

Šiandien Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius dalyvavo apskritojo stalo diskusijoje „Kurčiųjų bendruomenei kylantys iššūkiai ir jų įveikimo galimybės“. Minint prasidėjusią Tarptautinę kurčiųjų savaitę, diskusijoje buvo siekiama įvertinti klausos negalią turinčių bendruomenių situaciją, atkeipti atsakingų institucijų dėmesį į bendruomenės iškeltas problemas ir ieškoti sprendimo būdų.

„Tikiu, kad kartu bendradarbiaudami, mes galime išspręsti kylančias problemas, kad Lietuvoje būtų gera gyventi kiekvienam iš Jūsų!“, – atidarydamas renginį sakė Tarptautinės kurčiųjų savaitės renginių globėjas premjeras A. Butkevičius.

Vienu iš pagrindiniu diskusijos akcentu tapo klausimas dėl Bendrojo pagalbos centro skubios pagalbos numerio 112 prieinamumo klausos negalią turintiems asmenims. Lietuvos kurčiųjų bendruomenė pabrėžė, kad nors šiuo metu klausos negalią turintys asmenys su pagalbos centru gali susisiekti SMS žinute ir GPIS 112 aplikacija, skirta asmenims su kalbos ar klausos negalia, tačiau tai neužtikrina visokeriopos pagalbos suteikimo. Pasak kurčiųjų bendruomenės atstovų, 112 telefono prieinamumas lietuvių gestų kalba Lietuvoje vis dar lieka neįgyvendintas, o klausos negalią turintys asmenys negali išsikviesti pagalbos vaizdo skambučiu susisiekę su gestų kalba paslaugas galinčiu suteikti asmeniu.

Diskusijoje dalyvavęs Vidaus reikalų viceministras Artūras Norkevičius informavo, kad netrukus GPIS 112 aplikacijoje atsiras ir vaizdinių piktogramų galimybė. Šiuo metu taip pat yra baigiamas rengti investicijų projektas, kurio dėka klausos negalią turintys žmonės galės išsikviesti pagalbą naudojantis vaizdo skambučiu. Planuojama, kad šis projektas bus įgyvendintas per 2017 – 2018 metus.

Diskusijoje taip pat aptartas klausimas dėl lietuvių gestų kalbos vertėjų paslaugų prieinamumo kurtiesiems. Lietuvos kurčiųjų bendruomenė atkreipė dėmesį, kad šiuo metu Lietuvoje yra apie 40 tūkstančių mažesnį ar didesnį klausos sutrikimą turinčių asmenų, 6 tūkstančiai kurčiųjų ir 110 lietuvių gestų kalbos vertėjų, todėl vienas vertėjas aptarnauja daugiau nei pusšimtį klausos negalią turinčių asmenų. Bendruomenės atstovų nuomone, siekiant suteikti kokybiškas paslaugas klausos negalią turintiems asmenims, būtina didinti lietuvių gestų kalbos vertėjų etatų skaičių bei užtikrinti socialines garantijas.

Šį rudenį Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pradės įgyvendinti programą, pagal kurią asmenys, išmokę gestų kalbą savarankiškai, galės gauti kvalifikuoto specialisto sertifikatą. Planuojama, kad 2017 metais vieno vertėjo krūvis gali sumažėti iki 40 asmenų.

„Žmonių su negalia integracija į visuomenę turi tapti viena iš prioritetinių šalies sričių. Vertėjų su klausos negalią turinčiais asmenimis darbas reikalauja ne tik tam tikrų specifinių žinių, bet ir stipraus emocinio ir netgi fizinio pasirengimo. Noriu pabrėžti, kad Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, planuodama kitų metų biudžetą, turi atsižvelgti į šios dienos diskusijoje išsakytas problemas“, – apskritojo stalo diskusijoje pabrėžė premjeras.

Tarptautinė kurčiųjų federacija paskelbė paskutinį rugsėjo sekmadienį Pasauline kurčiųjų diena. Šią dieną siekiama atkreipti didesnį visuomenės dėmesį į kurčiųjų problemas, spręsti integracijos į visuomenę klausimus. Šiais metais tarptautinė kurčiųjų diena bus minima jau 65 kartą, šių metų tema – „Aš esu lygus dėl gestų kalbos“. Tarptautinės kurčiųjų savaitės „65 metai tarptautinei kurčiųjų dienai: aš esu lygus dėl gestų kalbos“ renginiai Lietuvoje vyks rugsėjo 19 – 25 dienomis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *