Pensijų sistemos pertvarka vėl nederinama su koalicijos partneriais

Pensijų sistemos pertvarka vėl nederinama su koalicijos partneriais

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko pavaduotojas Algirdas Butkevičius atkreipia dėmesį, kad plačią visuomenę liečiantys jautrūs klausimai neišdiskutuoti ir neaptarti koalicijos partneriams yra pateikiami per spaudą. Taip nutiko ne tik su rugsėjo 1 d. paskelbta informacija, susijusia su Valstybės valdomų įmonių pertvarka, bet ir su naujai ruošiamu „planu“ keisti šiuo metu reglamentuojamą tvarką pensijų fondų dalyviams.

„Ministerijos „atsitiktinai nutekintas“ pensijų kaupimo modelis paliestų apie 1 mln. 200 tūkst. Lietuvos žmonių ir akivaizdžiai pablogintų esamų II pakopos dalyvių, turinčių  pasirašytas sutartis, teisėtus lūkesčius ir pasitikėjimą valstybe, padėtį. Tą patį galima pasakyti ir apie verslo lūkesčius ir galimus finansinius praradimus.

 Kai prieš porą metų pensijų pakopų dalyviams buvo pasiūlytas naujas 2+2+2 modelis, taip pat buvo palikta ir galimybė norintiems likti kaupti senąja tvarka. 395 tūkst. dalyvių kaupia neprisidėdami savomis lėšomis (gauna 2 proc. įmoką iš „Sodros“). O 2+2+2 proc. modeliu kaupia 426 tūkst. gyventojų.

Civilizuotoje teisinėje valstybėje, kuriai priskiriu ir Lietuvą,  tokie politikų sprendimai iššauktų atitinkamus teismų sprendimus.

 Tai, kad modelis visiškai „žalias“ ir neišdiskutuotas rodo daugelis neatsakytų klausimų. Neaišku, kodėl valstybės skatinamoji išmoka turėtų priklausyti nuo šalies statistinio vidutinio darbo užmokesčio, o ne nuo realiai uždirbto žmogaus atlyginimo ir sumokėtų mokesčių. Dalyvio įmoka irgi būtų skaičiuojama nuo VDU.  Pagal modelį išeitų, kad du žmones,  atitinkamai uždirbantys 838 eurų (1 VDU) ir 2514 eurų (3 VDU) gautų vienodą valstybės išmoką, nors įmokos į SODR‘ą pensijai kaupti akivaizdžiai skirtųsi. Ar tai logiška kalbant apie draudimą? Net pagrindinė SODR‘os pensijos dalis priklauso nuo per darbo stažą sumokėtų mokesčių.

 Jau kelis kartus per neilgą pensijų pakopų egzistavimo istoriją žmonės buvo raginami grįžti į SODR‘ą – didžioji dalis dirbančiųjų tokiu pasiūlymu nepasinaudojo. Dabar ir vėl yra bandoma padaryti tą patį. Kaip galima jėga versti žmones pereiti į SODR‘ą ir grasinti, kad nesukaupus reikiamos sumos anuitetui, jokios vienkartinės išmokos žmogus negaus. Galų gale reformos rengėjai, matyt, pamiršo, kad sukauptos lėšos žmonių nuosavybė, ir tik jie patys gali spręsti, kaip elgtis.“ – teigia socialdemokratas Algirdas Butkevičius.

LIETUVOS SOCIALDEMOKRATŲ PARTIJOS (LSDP) FRAKCIJA

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *