Konservatorių ir darbiečių „davatkiškumas“ stabdo pažangą sveikatos sistemoje

Seime ir vėl strigo Pagalbinio apvaisinimo įstatymo projektas. Socialdemokratų siūlymui pasipriešino susivieniję Tėvynės sąjungos ir Darbo partijų frakcijos, taip pat kai kurie Lenkų rinkimų akcijos, Tvarkos ir teisingumo partijų nariai.

Dešimtims tūkstančių šalies gyventojų vėl nutolinta galimybė, o kai kuriais atvejais ir užkirstas kelias susilaukti vaikų. Vertinant demografinę senstančios visuomenės situaciją Lietuvoje, tai neatleistinas konservatorių ir darbiečių tamsumo ir „davatkiškumo“ demonstravimas pasaulio pažangos fone. Ypatingai stebina dešiniųjų politikų nenuosklumas: viena vertus jie skelbiasi giną šeimą ir šeimos vertybes, tačiau priešinasi galimybei šeimoms susilaukti vaikų.

Socialdemokrato Juro Poželos ir kitų Seimo narių grupės Seimui vėl buvo siūloma Civilinio kodekso pakeitimo projekte pakeisti dirbtinio apvaisinimo sąvoką į pagalbinio apvaisinimo bei įtvirtinti nuostatą, kad pagalbinio apvaisinimo, kaip ir bet kurios kitos ligos gydymas, būtų reglamentuojamas ne įstatymu, o Vyriausybės arba jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka.

Pagalbinio apvaisinimo projektas su pertraukomis Seime svarstomas jau kone 10 metų.

„50 tūkstančių nevaisingų porų, negalinčių sau leisti pagalbinio apvaisinimo procedūros  vis dar laukia savo šanso tik todėl, kad Seime svarstant 300 lapų apimties išvadas vyksta nuolatiniai ginčai ir nesutarimai, kai tuo tarpu tereikia pakeisti vieną kodekso straipsnį. Dabar Civiliniame kodekse yra parašyta, jog dirbtinis apvaisinimas reglamentuojamas kitais įstatymais. Pakeitus vieną straipsnį poros jau kitais metais turėtų galimybę susilaukti vaiko.“ – teigia Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys Juras Požela.

Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžete kitais metais numatyta 868 860 eurų pagalbinio apvaisinimo paslaugoms apmokėti. Nurodytos pinigų sumos turėtų užtekti 350-370 porų kompensuoti medikamentus ir pačią procedūrą.

Atliekant pagalbinio apvaisinimo procedūras nenaudojamos jokios dirbtinės ląstelės ar genų inžinerijos būdu sukurti audiniai. Procedūros atliekamos su natūraliomis moters ir vyro organizmo lytinėmis ląstelėmis, tik pasitelkiami pagalbiniai apvaisinimo būdai siekiant sukelti moters nėštumą. Todėl ir siūloma įstatymuose pakeisti terminą „dirbtinis“ į „pagalbinis“.

„Kalbant apie reglamentavimą, pažymėtina, kad nevaisingumas yra įtrauktas į ligų sąrašą, todėl jo, kaip ir bet kurios kitos ligos, gydymas turėtų būti reglamentuojamas įstatymais.“ – teigia J. Požela.

 

 

Išsamesnė informacija žiniasklaidai:

LSDP informacinio centro vadovė

Jolanta Bielskienė,tel. nr. 8 612 01274,

  1. paštas: infocentras@lsdp.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *